אני כבר לא נותנת לכאבים לעצור אותי ולא מוותרת על הגשמת חלומות

"משום מקום התחילו כאבים חזקים בכל הגוף ולא הבנתי מה קורה לי", מספרת עדי אהרוניאן בת ה-21. הכאבים החלו לתקוף אותה לפני כשמונה שנים אך גם לאחר סדרת בדיקות מקיפות לא הצליחה לקבל תשובות ברורות שיסבירו מה קורה לגוף.

לאחר שנתיים קשות ואי וודאות גדולה, גילו שהיא סובלת ממחלת AS – Ankylosing spondylitis, מחלת פרקים אוטואימונית, שגורמת לגוף לתקוף את עצמו. החולים במחלה סובלים מכאבי ברכיים, כאבי גב או קשיים בהליכה וביצוע פעולות יומיומיות. "היו תקופות שאפילו דברים פשוטים שעושים כל בוקר כמו לאסוף שיער או לצחצח שיניים, הפכו לסוג של גיהינום בשבילי", משחזרת עדי.

חולים במחלה מעידים על כך שלעיתים הכאב הוא לא תמיד הדבר הכי קשה בתהליך ההתמודדות. AS היא מחלה שאין לה שום סימן שמעיד מבחוץ על המתחולל בגוף. "יכול לכאוב לי ואף אחד לא ידע מה עובר עלי. כי מי שמסתכל עליי לא רואה שום דבר מיוחד", היא מספרת. "האנשים הכי קרובים אלי ראו אותי סובלת, מוותרת על דברים ולא כל כך הבינו מה הבעיה. קל לחשוב על מישהו שמתנהג ככה, שהוא סתם מפונק. לא ידעו מה עובר עליי באמת".

למרות הקשיים, עדי לא חשבה לרגע לוותר. ל-AS אין תרופה, לא מבריאים ממנה. אך בעזרת טיפול ביולוגי ניתן לעצור אותה, ולצמצם את ההתקפים והכאב. "בזכות הטיפול, ה-AS לא הולכת נגדי, לא חוסמת לי את הדרך ולא עוצרת אותי מלהגשים חלומות", היא מעידה. "נכון, המחלה פה, מזכירה לי מדי פעם לעצור, להקשיב לגוף שלי ולנוח. אבל אני כבר לא נותנת לה להוביל. אני חיה היום את החיים שלי כמו שרציתי, בלי הנחות ובלי לוותר על חלומות".

לכתבה על סיפורה האישי של עדי אהרוניאן לחצו כאן>

מתוך אתר וואלה בריאות – החוליה החזקה, מוגש כשירות לציבור ע"י נוברטיס.