דלקת מפרקים של הגיל הצעיר

לגדול עם דלקת מפרקים מהווה אתגר של ממש. בעבר, חלק לא מבוטל מן הילדים עם דלקת מפרקים פיתחו נכות משמעותית. העשור האחרון הביא עמו מהפך בתחום הטיפול של דלקות המפרקים בכלל, ובילדים בפרט. נכון להיום, בזכות הטיפולים הקיימים, רוב הילדים עם דלקות מפרקים יהיו מסוגלים לנהל חיים פעילים ומלאים.

קיימים סוגים שונים של דלקות מפרקים בילדים. חלקן של הדלקות חולפות, אחרות ממושכות יותר . בכל מקרה, חשוב להגיע לאבחנה בשלב מוקדם.

דלקת מפרקים אידיופתית של הצעיר (Juvenile idiopathic arthritis)

מוגדרת כדלקת מפרקים כרונית המתפרצת לפני גיל 16. מדובר לרוב בתהליך כרוני הנמשך למעלה מ- 3 חודשים, כשקיימים סוגים הנבדלים על ידי מספר המפרקים המעורבים (מאחד עד רבים), ותסמינים נוספים כגון חום, פריחה, דלקות עיניים ועוד. השכיחות נמוכה, המחלה מופיעה בילד אחד מתוך 1,000 ילדים לערך ולרוב לא מתפתחת מתחת לגיל חצי שנה. האבחון מהווה אתגר של ממש היות וילדים לרוב אינם מתלוננים בצורה מפורשת על כאבי מפרקים, אלא מבטאים פגיעה בתפקוד כגון: צליעה או ירידה בתפקוד בגפה או מפרק מעורב. יתר על כן, ברוב המקרים, האבחנה הינה קלינית בעיקרה היות ובדיקות המעבדה לרוב אינן ספציפיות.

קיימות כמה צורות מרכזיות של דלקת מפרקים בגיל הצעיר:

  1. צורה סיסטמית המתאפיינת בתסמינים כלליים בולטים כגון: חום גבוה ופריחות. מדובר בתהליך דלקתי סוער שפוגע במפרקים בנוסף לאיברים פנימיים נוספים כגון: כבד ואחרים בנוכחות מדדי דלקת גבוהים מאד.
  2. דלקת מפרקים אוליגוארטיקולרית, הנוטה להתפרץ בילדות, יותר בבנות ומערבת עד 5 מפרקים. אחד הסיבוכים המשמעותיים הינו דלקת הענבית (אובאיטיס) אשר ללא טיפול עלולה לגרום לפגיעה בראיה.
  3. דלקת מפרקים פוליארטיקולרית, המערבת למעלה מ- 5 מפרקים ומתפתחת לרוב בגיל הבוגר לדלקת מפרקים שגרונתית.
  4. דלקת מפרקים פסוריאטית, המתפתחת בעיקר בילדים הסובלים מפסוריאזיס.
  5. ארתריטיס הקשורה לאנתזיטיס – דלקת באזורי קישור של גידים המחוברים לעצם ואשר עלולה גם לערב את עמוד השדרה או במילים אחרות ספונדילוארטריטיס.

הטיפול בדלקת מפרקים של הגיל הצעיר מותאם לחומרת המחלה ולסוג דלקת המפרקים. כשהמחלה מוגבלת, לעיתים היא מגיבה להזרקות למפרקים בעוד שמחלה מערכתית (סיסטמית), לעיתים דורשת טיפול אגרסיבי יותר בסטרואידים או טיפולים ביולוגים.

עובדות חשובות שיש לזכור אודות דלקת מפרקים אצל ילדים:

  1. דלקת מפרקים בעלת ביטויים שונים החל ממעורבות של מפרק אחד וכלה בפגיעה רב מפרקית ורב מערכתית עם תסמינים נלווים כגון חום, פריחות ודלקות עיניים.
  2. דלקת מפרקים בילדים ניתנת היום לטיפול ושליטה.
  3. יש חשיבות רבה לאבחון מוקדם וטיפול על ידי צוות מיומן המובל על ידי ראומטולוג ילדים.

הכותבת הינה פרופ' אורי אלקיים, מנהלת היחידה הריאומטולוגית בביה"ח איכילוב ויו"ר האיגוד הישראלי לראומטולוגיהדילוג לתוכן