רפואה תעסוקתית

הכתוב מטה הינו סיכום מתוך אתר משרד הכלכלה והתעשייה, מתחום התעסוקה – בטיחות ובריאות תעסוקתית – רפואה תעסוקתית, ניסיון של הכותבת, המלצות חברי העמותה,
שיחות עם רופאים תעסוקתיים ואחרים.
רוב המאמר מושתת על האתר:
http://www.economy.gov.il/Employment/SafetyAndHealth/OccupationalHealth/OccupationalMedicine/Pages/OccupationalMedicine.aspx?gclid=CMXK5pXgjM4CFRVmGwodizMDHg
ככלל רפואה תעסוקתית משלבת בתוכה רפואה מונעת ורפואה קלינית ונועדה לשמור על בריאות עובד במקום עבודתו, זוהי רפואה מונעת בעיקרה.

מדוע רפואה תעסוקתית רלוונטית לנו?

לאור החמרת מצב רפואי ייתכן ומקום העבודה שלנו יפנה אותנו לרופא תעסוקתי לבדיקה.
הבדיקה המבוצעת על ידי שרותי הרפואה התעסוקתיים הרלוונטית לנו היא בדיקת כושר עבודה. מטרתן לאשר שעובד שחלה או נפגע, מסוגל לשוב למקום עבודתו ולהמשיך במילוי מטלות עיסוקו המוגדר.
בנוסף ייתכן כי ההחלטה של הרופא התעסוקתי תהיה צמצום שעות העבודה בהתאם ליכולת או אובדן כושר עבודה
(וזאת ללא קשר לתביעת נכות מביטוח לאומי) מלא / חלקי ולתקופה מסוימת.

כיצד פונים?

הדרישה לביצוע בדיקות רפואיות לעובדים יכולה לבוא לפי בקשת מעביד, רופא משפחה, מפקח עבודה שהוא רופא, נציג ועד העובדים או לפי קביעת החוק.
ההפניה הנעשית על ידי החברה הינה לפי מיקום העבודה ולא לפי אזור מגורים.
ישנם מפעלים המעסיקים רופא תעסוקתי משל עצמן (מרפאה מפעלית). לרופא זה בנוסף לחוקים הרלוונטיים, ישנן הגדרות תפקיד נוספות שהוגדרו לו ע"י המפעל ולכן סביר יהיה להניח כי רופא תעסוקתי מפעלי לא יטפל בעובד של חברה אחרת.
שרותי הרפואה התעסוקתית חלה על ארבע קופות החולים: מכבי, כללית, לאומית ומאוחדת (האחרונה רוכשת שירותים מקופת חולים אחרת ואינה מעסיקה בעצמה רופאים תעסוקתיים).
קביעת התור נעשית מול קופת החולים שלך (שירותי רפואה תעסוקתיים).

מה להביא לרופא?

הפניית המעסיק או הגורם שהפנה אותך לרופא התעסוקתי (ראה למעלה).
מסמכים מרופאים מקצועיים הרלוונטיים למחלה בגינה הופנית.
מומלץ להביא אישור / סיכום רפואי מרופא המשפחה הכולל בתוכו את האבחנות שלך, תרופות וכו'. וכן
בדיקות דימות רלוונטיות (רנטגן, CT, MRI ועוד).
הרופא התעסוקתי יבחן את המסמכים, ישוחח איתך על הסימפטומים שלך ולרוב גם יבדוק אותך בעצמו.
ייתכן מאד שהרופא יבקש לדעת מה הגדרת תפקידך. מומלץ להקדים תרופה למכה ולהביא מסמך המגדיר מה תפקידך בעבודה (חשוב שהמסמך יגיע ממקום עבודתך).
טיפ – רשום לעצמך את שם המחלה ממנה אתה סובל (או מחלות), הסימפטומים שאתה חווה ואיך הם משפיעים על עבודתך.
לדוגמא – במקום עבודתך אתה נדרש לעמוד או לשבת מספר שעות, מה שגורם להחמרת מצבך הרפואי או לכאבים עזים והנך חייב לשבת / לעמוד במהלך העבודה.

הסיכום נכתב על ידי מנהלת הפרויקטים של העמותה העובדת שנים רבות באדמיניסטרציה והביאה את ניסיונה מול רופאים תעסוקתיים.דילוג לתוכן