FAQ-Icon

שאלות נפוצות

 

השאלות והתשובות נכתבו בלשון זכר מטעמי נוחות, אך מכוונים לשני המינים.

אני סובל מכאבים בכל מיני מקומות בגוף ולא יודע מה לעשות עם זה, ממה שקראתי יש לי סימפטומים שנראים לי כמו מחלת פרקים לאור מה שקראתי, מה עליי לעשות ?

ישנם סוגים רבים של דלקת מפרקים (ולא פרקים), כאן תוכל לענות על שאלון אבחון קצר  שיכול לתת לך מענה חלקי ולא רשמי על הסימפטומים שלך. אתה מוזמן לענות עליו (השאלון הוא בשבילך ועל מנת שתוכל לגשת איתו לרופא). מומלץ לגשת בשלב ראשון לרופא המשפחה ולפרוש בפניו את כל הסימפטומים שהנך מרגיש. הוא יפנה אותך לבדיקות שיאפשרו לו להבין האם עליו להפנות אותך להמשך טיפול ואבחון אצל ראומטולוג. במידה והופנית לראומטולוג, רשימת הראומטולוגים לפי אזורים קיימת באתר .

הרופא המליץ לי על תרופה ביולוגית, ו/ או על תרופה שהמילה "כימי" מצורפת אליו כמו מטרוטקסאט, אני מפחד לקחת את התרופות, ולפי עלון לצרכן יש המון תופעות לוואי מפחידות

חשוב לזכור שלכל תרופה עלולות להיות תופעות לוואי כאלה ואחרות. ברוב המקרים גם מצוינת שכיחות התופעה בעלון. כל התרופות הניתנות למטופלים בארץ על ידי הרופאים הן באישור משרד הבריאות, ובעלות רמת בטיחות גבוהה לאחר שנבדקו במחקרים ועל סמך ניסיון במדינות אחרות.
חשוב לקרוא את העלון ואם עדיין ישנן חששות, או תופעות לוואי המחייבות התייחסות, יש להתייעץ עם הרופא המטפל.
חשוב להקפיד ולהגיע לביקורת אצל הראומטולוג אחת לשלושה-ארבעה חודשים (טיפ – לאחר שיצאת מפגישה אצל הרופא, קבע מיד תור חדש). מה שידוע בוודאות – אי טיפול בדלקת מפרקים גורם לנכות קשה ולעיוותים במפרקים.

אני מתכנן לטוס לחו"ל לכמה שבועות. מה אני עושה עם הזריקות הביולוגיות? איך אפשר לקחת אותן ?

ככלל תרופה ביולוגית הניתנת בזריקה עצמית חייבת להישמר בקירור. ככזאת, ניתן לקחת את התרופה בתוך צידנית עם קרחונים בתוכה, למשך כמה שעות.
מומלץ לבקש מהרופא המטפל אישור על היותך מטופל בתרופה, כדי למנוע בעיות ביטחון בשדה התעופה. וכן לדווח על כך מראש לסוכן הנסיעות. בעת העלייה למטוס, מומלץ לבקש מצוות הטיסה להכניס את הצידנית למקרר ואת הקרחונים למקפיא (במידה ויש). במידה ונוסעים מיידית לאחר הנחיתה למלון, סביר שהתרופה תישמר עד שתכניס אותה למקום הכי קר במיני בר או שתבקש מהמלון את הכנסתה למקרר ואת הקרחונים למקפיא.
למטיילים ברכב למרחקים ארוכים, מומלץ לרכוש או לשכור במדינת היעד מקרר נייד לרכב. תרופות מסוימות, כמו לדוגמה יומירה, ניתן לשמור בטמפרטורת החדר עד 14 יום (יש לשים לב שתרופה שהוצאה מקירור אין להחזירה לשם בשנית), יש להגן על התרופה מפני אור. ניתן ומומלץ לעיין בעלון לצרכן מתוך אתר משרד בריאות (עלון לרופא).

 

 

אני מתכנן טיול למזרח הרחוק למשך מספר חודשים. מה אני עושה עם הזריקות הביולוגיות? איך אני יכול לקחת אותן איתי?

עליך לבקש מהראומטולוג מרשם למספר חודשים ברצף ולהסביר את הסיבה. לאחר מכן לבקש אישור מקופת החולים לרכוש את התרופה למס' חודשים זה.

הילד שלי סובל מדלקת מפרקים של גיל הילדות (הוא לפני גיוס). האם בכלל יוכל להתגייס לצה"ל?

בטרם גיוס לצבא ישנו הצו הראשון שמקבלים, שם מאובחנים ילדינו ולמעשה נוצר הקשר הראשוני מול הצבא. כמו מקרים אחרים, גם פה, תלוי מאד מה המצב הרפואי של הילד בזמן שלבי הגיוס השונים. ישנן מספר אופציות, יכול להיות שלא תהיה בעיה בגיוס (רבים מהחיילים שלנו מתגייסים עם מגבלות שונות). אופציה נוספת היא שהצבא לא יהיה מעוניין לגייס את בנך לאור מצבו הרפואי. מומלץ לקרוא פה על הנושא. במידה ולא יתקבל לצבא, אך יהיה מעוניין בשירות צבאי, פתוחה בפניו אפשרות ההתנדבות לצבא. מומלץ לקרוא פה. (טיפ – במידה וילדך מעוניין להתנדב לצבא, רצוי להתחיל את התהליך מוקדם ככל הניתן לאור הבירוקרטיה הכרוכה בכך).

הראומטולוג רשם לי תרופה ביולוגית מסוימת ובמינון מסוים, אך מסרבים לאשר לי את זה בקופת החולים. מה עליי לעשות?

לאחר שקיבלת תשובה שלילית מקופת החולים, חשוב לחזור אל הרופא המטפל ולבחון את האופציות. במקרה כזה, הרופא המטפל חייב לפנות לקופת החולים בפנייה בה יציין את המלצתו הרפואית. במידה וקופת החולים עדיין עומדת בסירובה, למרות בקשת הרופא המטפל, מומלץ לפנות בתלונה לפניות הציבור בקופת החולים. אם גם לאחר זאת, לא יהיה שינוי בעמדת קופת החולים, מומלץ להגיש תלונה לנציבות קבילות במשרד הבריאות.

אני בחור צעיר, בשנות ה- 30. לאחרונה אובחנתי במחלת מפרקים. האם זה כרוני? אני יכול להחלים? איך ממשיכים מפה בכלל? זו מחלת של "זקנים", לא?

ישנם סוגים רבים של מחלות מפרקים. דלקת מפרקים על רקע אוטואימוני הינה מחלה כרונית. התנהלות המחלה יכולה להיות שונה מאחד לשני. יכולות להיות התלקחויות (התקפים חריפים) ויכולות להיות תקופות של הקלה בסימפטומים (רמיסיה בלעז).
בניגוד לדימוי הרווח בציבור, לא מדובר במחלה של אנשים מבוגרים וקשישים, אלא של אוכלוסייה צעירה. שיא המחלה מגיע בקבוצת הגיל 20-50 כאשר המחלה פוגעת פי שלוש בנשים. במחלה מוכרות גם צורות שכיחות פחות של ילדים וקשישים הנפגעים ממנה. הגורם המדויק להתפתחות המחלה או התפרצותה אינו ברור, אך בהיותה מחלה אוטואימונית, המחלה נגרמת מתגובה מוטעית של מערכת החיסון נגד תאים ורקמות בריאים, ללא נוכחות של גורם זר כחיידק או נגיף. בתוצאה מכך נוצרים נוגדנים נגד מרכיבים עצמיים, דלקת, והרס רקמות בריאות.

מי בכלל יסכים לעשות לי ביטוח יחד עם המחלה הזו?

רוב חברות הביטוח יבטחו כל מי שמוכן לשלם עבור ביטוח בסיסי ואז כפי הנראה תהיה החרגה למחלה (לא תוכל לקבל מהביטוח כספים בגין המחלה). במידה והנך מבקש לא להחריג את המחלה, סביר שתידרש לשלם סכום גבוה כל חודש על מנת לגבות את הבקשה.
מומלץ לקרוא את המאמר בנושא >

אני חולה במחלת מפרקים, האם יש לי זכויות לקצבת נכות? תו נכה? איך מגישים תביעה לביטוח לאומי? איך מגישים בקשות לתו נכה?

כל אחד רשאי להגיש תביעה לנכות כללית בביטוח לאומי. מומלץ לקרוא את המאמר בנושא. ביטוח לאומי פתח חברת בת בלתי תלויה הנקראת "יד מכוונת" הנותנת שרות חינם כהכנה להגשת תביעה לביטוח לאומי והכנה לועדות רפואיות.
לתו נכה ישנם קריטריונים שלצערנו, מחלת מפרקים אינה כלולה בהם. למרות זאת, במידה והנך מעוניין להגיש בקשה, יש להוריד את הטפסים הרלוונטים מאתר משרד התחבורה. יש להצטייד בסיכומי רופאים מקצועיים, בהם נרשם כי יש לך קושי בניידות (מוכח ע"י מסמכים) וכי קושי זה ללא תו נכה יכול לגרום להחמרת מצבך הרפואי, ו/או מהווה מגבלה. חשוב לציין, כי אישור לתו נכה מתקבל רק לאחר שרופאי משרד התחבורה מגדירים על סמך המסמכים הרפואיים והבעיות שלך כי הנך זכאי לתו נכה.

אני לא מסוגל לקום, לשבת, לעמוד. אני מאד מדוכא ולא יודע מה לעשות.

לחברי עמותת מפרקים צעירים ישנן קבוצות תמיכה ברחבי הארץ. כמו כן קיים פורום הנקרא "כמוני" ובו ישנו פורום בנושא דלקות מפרקים. וכן דף הפייסבוק הסגור של חברי העמותה. רצוי לשתף את המשפחה הקרובה, בני זוג, חברים טובים על המחלה ולבקש את תמיכתם ועזרתם. חשוב לזכור – "זר לא יבין זאת", כמו בכל מצב, מי שלא חווה את המצב על עצמו לא כל כך יבין אותך. לכן חשובה השיחה, ההסברים, התמיכה הרשומה מעלה.

אני עובד במשרה מלאה, נעדר זמן רב מהעבודה ולא מרוצים מזה. מה אני יכול לעשות? אני חושש שיפטרו אותי.

על פי חוק, אסור לפטר עובד על רקע מצב רפואי. עליך לפנות למשאבי אנוש או כל מי שאמון על כח האדם במקום עבודתך ולקבל ממנו את הנהלים הרלוונטיים בהקשר לימי מחלה מעבר למכסה (למשל באשפוז) וכו' וזאת על פי חוק דמי מחלה של מדינת ישראל.
בנוסף, הנך מוזמן לקרוא את המאמר בנושא רפואה תעסוקתית וכיצד רופא תעסוקתי במקרים מסוימים יכול לעזור.

דילוג לתוכן