תסמיני סקלרודרמה

במידה ויש תסמין אחד אין זה בהכרח אומר שיש סקלרודרמה.

תופעת "רינו" – Raynaud
שינוי חולף בצבע העור: חוור-לבן, כחול-סגול ואדום הנובע מהתכווצות נימי דם במצבי קור או התרגשות. מתרחשים באצבעות הידיים, נדיר באצבעות הרגליים.

יתר לחץ דם ריאתי עורקי (Pulmonary arterial Hypertension, PAH

אחד הביטויים הקשים בסקלרודרמה, משפיעה מאד על איכות החיים. 10-15% מהחולים מפתחים PAH בעל משמעות קלינית. גילוי מוקדם הוא קריטי.

מעורבות ריאתית

מופיעה בחומרה שונה בכ 50% מהחולים. בדרך כלל מתבטאת במחלות ריאות אינטרסטיציאליות (Interstitial Lung Diseases, ILD) – קבוצה רחבה של מחלות הפוגעות בריאות, התמונה הקלינית מתאפיינת בקוצר נשימה הולך ומחריף או שיעול כרוני יבש, צפצופים וכאבים בחזה.

כיבים באצבעות (Digital Ulcers, DU)

כיבים בעור המופיעים במחצית מחולי סקלרודרמה, מיקומם בד"כ בקצות האצבעות. עשויים להופיע במקומות בהם העור מתוח. משפיעים באופן משמעותי על איכות החיים לאור עוצמת הכאב. רק שליש מהחולים יסבלו מכיבים חוזרים.

מערכת העיכול

שכיחה בקרב החולים, בעלת השפעה ניכרת על איכות החיים. המעורבות יכולה להתבטא בפגיעה בחלל הפה, וושט, קיבה, מעי דק, מעי גס.

פיברוזיס Fibrosis (לַיֶּפֶת)

תהליך של יצירת רקמת חיבור כניסיון של הגוף לתקן את עצמו מנזק שנגרם ע"י חבלה / דלקת. זהו סימן מובהק של סקלרודרמה. בולט בעור אך גם באיברים פנימיים וברקמות שונות.

מעורבות עורית

עיבוי העור הוא סימן מובהק למחלה. המעורבות העורית פוגעת באיכות החיים, הן במישור הנפשי והן במישור הפיזי.

מעורבות כלייתית

משבר כלייתי הינו סיבוך נדיר אך קשה של סקלרודרמה.. מתרחש בכ 5% מכלל החולים, צפוי בעיקר אצל חולי סקלרודרמה נרחבת סוערת ובשלבים המוקדמים של המחלה ( עד 4-5 שנים מתחילת המחלה). משבר זה יכול להיות הביטוי הראשון אצל חולי סקלרודרמה בכ 20% מהחולים.דילוג לתוכן