תפקוד מיני ופריון בגברים החולים בספונדילוארטרופטיות

תפקוד מיני ופריון בגברים החולים ב- SpA
המחלות הדלקתיות הקשורות בפגיעה בעמוד השדרה מתאפיינות בהיותן שכיחות בעיקר בקבוצת הגילאים הצעירים ופוגעות יותר בגברים.
השילוב של גיל מחלה צעיר ומין זכרי מעלות את השאלה של השפעת המחלה על התפקוד המיני, והפריון במיוחד לאור הטיפול בתרופות ביולוגיות הנפוץ בחולים אלה.
משנות השמונים המוקדמות נערכו מספר רב של מחקרים בנושא רגיש זה אשר תוצאותיהם לא היו חד משמעיות עקב מאפיינים קליניים ודמוגרפיים שונים.
הנושא של הפרעה בתפקוד מיני הינו נושא מורכב המכיל פרמטרים כמו הפרעה בזיקפה, דחף מיני והנאה בזמן המגע. פרמטרים כמו משך המחלה, שקיעת דם, CRP, נוקשות בוקר וקיום הפרעות דיכאוניות יחד עם מספר נבדקים קטן גרמו להטיית התוצאות לצד זה או אחר.
לצורך כך נערך לאחרונה מחקר חדש שבדק וניתח מספר רב של מחקרים שנעשו בחולי AS לאורך עשר השנים האחרונות.
המסקנות של מחקר חשוב זה הראו שבאופן גורף קיימת ירידה בתפקוד המיני בחולים עם AS. הירידה הבולטת ביותר נמצאה קשורה בקשר הדוק למידת הפגיעה בעמוד השדרה התחתון. פגיעה זו גורמת לחולים הפרעה בתנועתיות בזמן המגע המיני הן עקב הנוקשות של האגן והן עקב הכאב הנגרם בזמן התנועה.
מצב זה גורם לחולים רבים מצב של חרדה, חשש ודיכאון אשר מגביר עוד יותר את ההפרעה התפקודית בחיי המין שלהם.
מבחינת הטיפול התרופתי נמצא כי רק שימוש ממושך וכרוני בנוגדי דלקת (NSAID's) גרם לירידה בעוצמת הזיקפה בעוד ששימוש בתכשירים אחרים כמו מטוטרקסט, סאלאזופירין או ערבה לא השפיע על הזיקפה של חולים אלה. לעומת זאת ניתן לציין כי הכנסת הטיפול בנוגדי TNF בשנים האחרונות גרמה למהפך מבחינת התפקוד המיני בחולי AS ומחקרים עדכניים שבוצעו לאחרונה הראו כי איכות החיים מבחינה מינית והשיפור בתפקוד המיני היו מרשימים בחולים שטופלו בנוגדי TNF לעומת חולים שטופלו בתכשירים אחרים וזאת ללא פגיעה משמעותית בפריון.
קבוצה משמעותית אחת של חולים עם SPA הם חולים הלוקים בארטריטיס פסוריאטית. בחולים אלה בנוסף לפגיעה בעמוד השדרה והאגן קיימת גם פגיעה במפרקים פריפריים וקיים גם הנושא של הפגיעה העורית הקשורה למחלה. גם בקבוצת החולים הזו קיימת בדומה לחולי AS פגיעה כוללת בתפקוד המיני לצורותיו, אבל המרכיב החרדתי והדיכאוני בחולים אלה הוא בולט יותר וקשור קרוב לוודאי לתדמית הגוף הירודה הנובעת ממחלת העור הנלווית.
מחקרים הראו שטיפול בתכשירים ביולוגיים שונים, הן נוגדי TNF והן אחרים שיפרו באופן בולט את התפקוד המיני וזאת עקב השפעתם על המרכיב המפרקי והמרכיב העורי כאחד.

לסיכום

הפרעות בתפקוד מיני בגברים שכיחות במחלות דלקתיות של עמוד השדרה.
ניתן להוריד שכיחות הפרעות אלה על ידי טיפול מוקדם בתכשירים ביולוגיים שונים ללא כל חשש מפגיעה בפריון.

פרופ' משה טישלר מנהל מחלקה פנימית ב', בית חולים "אסף הרופא", צריפיןדילוג לתוכן