6 טיפים לשינה טובה יותר בזמן שסובלים מכאבים מדלקת מקשחת ( אנקילוזינג)

6 טיפים לשינה טובה יותר בזמן שסובלים מכאבים מדלקת מקשחת ( אנקילוזינג)

במידה והנכם מאובחנים באנקילוזינג ספונדליטיס, האם הנכם סובלים מכאבים בזמן השינה ?
אם כן, אינכם לבד. לפניכם טיפים לשינה טובה יותר.

שישה טיפים לשינה טובה יותר לסובלים מאנקילוזינס ספונדליטיס:

 1. דבר עם הרופא הראומטולוג: אל תיקח את חוסר השינה, בעיית השינה כעובדה קיימת. במפגש הקרוב עם הראומטולוג, ציין בפניו את הבעיה, הסבר למה זה גורם. ייתכן כי זהו אחד מהסממנים שהדלקת אינה בשליטה.
 2. השתמש בכרית דקה וקטנה יחסית לשליטה ביציבה.
  שינה עם כריות גדולות עשויה בבוקר, לגרום לשינוי מנח הראש (כיפוף קדימה) והגברת הכאב, בזמן הקימה, בדומה לאופן שבו השענתם את ראשכם עליה בזמן השינה. לכן, מומלץ להשתמש בכרית דקה בלילה. אולי אפילו יהיה לך יותר נוח לא להשתמש בכרית בכלל כדי לשמור על שליטה טובה יותר ביציבה שלך.
 3. אל תגביה את רגליך –
  אחרי יום ארוך בהתמודדות עם המחלה והיומיום שלנו, ייתכן שכשנשכבים לישון, הנכם מגביהים את הרגליים (שמים כרית, למשל, מתחת לרגל/יים), על מנת להקל על כאבי הגב. מומלץ לא לעשות כך. הסבירות היא שכמו שהכרית יכולה להשפיע על מנח הראש ולהגביר את הכאב, כך גם ההגבהה יכולה לשנות את תנוחת הגוף כשמתעוררים ולהגביר את הכאב.
 4. השתמש במזרון איכותי (רצוי קשיח) –
  איכות מזרן בהחלט יכולה להשפיע על איכות השינה. ההמלצה למזרן איכותי, קשה, הינה מכיוון שהוא יכול לתמוך ביציבה ולהקל על הכאב. יכול להיות שמזרן על מזרן גם יכול לעזור. אל תסמוך על כך שהמזרן יפתור את כל בעיות השינה והכאבים, ובמידה ואכן עדיין הם נמשכים, פנה לראומטולוג.
 5. תכנן מספיק שעות שינה –
  למי שסובל מאנקילוזינג ספונדליטיס, ישנה חשיבות גדולה לשינה נאותה, מספיקה, ייתכן שאפילו יותר מאנשים בריאים. אנקילוזינג היא מחלה מערכתית, וככזו, היא משפיעה על מערכות רבות, כמו גם גורמת לעייפות (fatigue). שינה מספיקה, מקלה על עייפות זו. מקובל לומר כי לאדם בוגר, ממוצע, נדרשים בין 7-9 שעות שינה בלילה. מומלץ ליצור הרגל וללכת לישון כל לילה באותה השעה, ולהתעורר כל בוקר באותה השעה. זה עוזר גם לייצר בחדר השינה, מקום להירגעות, כמובן ללא טלויזיה, מחשב, טאבלט, טלפון סלולארי וכל שאר הגדג'טים.
 6. צור לך שגרת בוקר להקל על נוקשות (קישיון) הבוקר –

אם אינך מצליח לישון שינה איכותית בלילה, נסה לתכנן שגרת בוקר שתתייחס לנוקשות, כאבי הגב, התלקחות וכו' ותעזור לך לעבור את היום.
מתיחות ותנועתיות – חשוב מאד להתחיל את היום במתיחות (אפילו בטרם קימה מהמיטה) וכמובן תנועה.

כדורים נוגדי דלקת לא סטריאודלים (NSIAD) – במידה והנך נוטל כדורים כאלה במרשם, נסה לקחת כבר בבוקר.
מקלחת חמה – עשויה לעזור להתחיל את היום.
תרגילים לגב –  עשויים גם הם לעזור.דילוג לתוכן