Small Molecule

קסלג'אנז (Xeljanz, tofacitinib)

היא מולקולה סינטטית קטנה (small molecule) הניתנת באופן פומי ומשמשת כמעכב הפיך של חלבוני ה-JAK (בעיקרJAK 1+3) המשמשים כקולטנים תוך תאיים לציטוקינים המובילים לתהליך דלקתי האופייני לדלקת מפרקים שגרונית. קסלג'אנז היא הטיפול לדלקת מפרקים שגרונית המתקדם (קו ביולוגי) היחידי הניתן בארץ בכדורים.
מנגנון הפעולה הייחודי של קסלג'אנז מתאפיין ביכולתה לעכב את התהליך הדלקתי מתוך התא ובנוסף לעכב מספר רב של מחוללים דלקתיים (ציטוקינים) בו-זמנית.

למי מיועדת קסלג'אנז?

קסלג'אנז מיועדת לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית בינונית עד חמורה למבוגרים מעל גיל 18, אשר הטיפול במתוטרקסאט לא היה יעיל או סביל. ניתן לקחת את התרופה כטיפול יחיד או בשילוב עם מתוטרקסאט או כלDMARD אחר שאינוDMARD ביולוגי.
היעילות והבטיחות של קסלג'אנז נבדקו על אוכלוסיות מגוונות: הן על מטופלים שנכשלו על MTX ו-DMARDs והן על מטופלים שנכשלו על טיפול ביולוגי אחד או יותר.
לאורך מחקרי הפאזה ה- 3 וכן המחקרים ארוכי הטווח קסלג'אנז הדגימה יעילות קלינית, כאשר בחלק מהמטופלים תגובה משמעותית לטיפול נצפתה כבר לאחר שבועיים.
קסלג'אנז גם מתאפיינת בזמן מחצית חיים קצר (כ-3 שעות) – ובמקרה של הפסקת טיפול התרופה מתפנה מהגוף במהירות – יותר מהר מכל טיפול ביולוגי אחר הקיים בשוק.
תוצאות היעילות מהמחקרים ארוכי הטווח הדגימו עקביות הן במדדי היעילות והן במדדי הבטיחות לאורך יותר מ-8 שנים.

החל מ-2016 קסלג'אנז כלולה בסל הבריאות לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית במבוגרים (18+) כקו טיפול ביולוגי ראשון (בהתאם למסגרת של תכשירים ביולוגיים הכלולים בסל להתוויה זו) ואילך, וזמינה בכל קופות החולים.

קסלג'אנז מותווית לטיפול בחולים בוגרים עם דלקת מפרקים פסוריאטית פעילה אשר התגובה שלהם ל-MTX או ל-DMARD אחר
שאינו ביולוגי הייתה לא מספקת או לא סבילה.
הגבלות שימוש: השימוש בקסלג'אנז אינו מומלץ בשילוב DMARDs ביולוגיים או תכשירים אימונוסופרסנטים פוטנטים כמו אזתיופרין וציקלוספורין אינו מומלץ.
למידע מלא יש לעיין בעלון לצרכן ולהיוועץ ברופא ו/או רוקח.
המינון המומלץ של קסלג'אנז לטיפול בדלקת מפרקים פסוריאטית הוא 5 מ"ג פעמיים ביום בשילוב DMARD לא ביולוגי.

התרופה נכנסה גם ל Ulcerative Colitis בחולים שמיצו טיפול קודם.

אוטזלה (Otezla, Apremilast)

אוטזלה הינה מולקולה קטנה הפועלת על ידי הפחתת פעילות האנזים המכונה "פוספודיאסטראז – 4 ",
המשתתף בתהליך הדלקתי. ע"י הפחתת פעילות האנזים, אוטזלה יכולה לסייע בשליטה על התהליך
הדלקתי הקשור למחלה ולצמצמו ובכך להפחתת תסמיני המחלה.
בדלקת מפרקים הקשורה לפסוריאזיס נמצא כי אוטזלה משפרת את מצבם של מפרקים נפוחים וכואבים.
בכך אוטזלה יכולה לשפר את התפקוד הפיזי הכללי של המטופל.
התרופה ניתנת האופן פומי פעמיים ביום.

התוויה:

אוטזלה רשומה בישראל לשתי התוויות:
דלקת מפרקים הקשורה בפסוריאזיס ( Psoriatic arthritis ) – אוטזלה מיועדת לטיפול במבוגרים
ספחת רובדית ( Plaque Psoriasis ) בדרגה בינונית עד קשה – אוטזלה מיועדת לטיפול
בחולים מבוגרים הסובלים מספחת רובדית בדרגה בינונית עד קשה אשר מועמדים לטיפול
הסובלים מדלקת מפרקים פעילה הקשורה בפסוריאזיס.
פוטותרפי (טיפול ע"י הקרנת אור באזורים הנגועים) או טיפול סיסטמי (כלל מערכתי).

אוטזלה נבדקה במעל 4,300 חולים בהתוויות שונות כולל דלקת מפרקים הקשורה לפסוריאזיס
ופסוריאיזיס.
אוטזלה הדגימה יעילות במגוון ביטויים של מחלת דלקת מפרקים הקשורה לפסוריאזיס במגוון חולים, חולים נאיביים לתרופות, חולים שכשלו על טיפול תרופתי ( DMARDS )או כשלו על טיפולים ביולוגיים..
לאורך מחקרי פאזה 3 אוטזלה הדגימה יעילות טובה הן בשיפור משמעותי במצב המפרקים הרגישים והנפוחים, אנטזיטיס, דקליטיס, שיפורי מדדי איכות החיים של המטופלים ושיפור בביטויים העוריים כולל ציפורניים וקרקפת.
בנוסף, פרופיל הבטיחות של התרופה טוב ולא נצפו סיגנלים בטיחותיים כולל זיהומים קשים, ממאירויות ומחלות קרדיוסוקלריות ביחס לקבוצת הביקורת גם לאחר מעקב של שלוש שנים.
במחקרים של אוטזלה לא נצפו מקרים חדשים של שחפת או שפעול של שחפת "רדומה" ולכן אין צורך בבדיקת שחפת טרם תחילת הטיפול. כמו כןלא נצפו שינויים בבדיקות המעבדה ביחס לקבוצת הביקורת ולכן אין צורך בניטור לפני ובמהלך הטיפול, כולל אנזימי כבד.
אוטזלה מאושרת בסל התרופות לטיפול בחולה בוגר הסובל מדלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), לאחר כישלון טיפולי או חוסר סבילות לטיפול בתרופות השייכות למשפחת ה- DMARDs .
התכשיר לא יינתן בשילוב עם תכשירים ביולוגיים..
הטיפול באוטזלה:
התחלת הטיפול באוטזלה הינו הדרגתי ולשם כך יוצרה אריזה ייעודית בשם מארז התחלתי המכיל כדורים במינונים 10-30 מ"ג.
טיפול ההמשך והקבוע באוטזלה הינו 30 מ"ג פעמים ביום.
אוטזלה מאושרת ברשות האמריקאית FDA משנת 2014 ובאירופאית EMA משנת 2015, נכון לסוף שנת 2015 מעל 100,000 חולים בעולם קיבלו טיפול באוטזלה לדלקת מפרקים פסוריאטית ופסוריאזיס.

אולומיאנט (Olumiant, Baricitinib)

התוויה רשומה:
Olumiant is indicated for the treatment of moderate to severe active rheumatoid arthritis in adult patients who have responded inadequately to, or who are intolerant to one or more disease-modifying anti-rheumatic drugs. Olumiant may be used as monotherapy or in combination with methotrexate.
משמש לטיפול במבוגרים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית מתונה עד חמורה, בהם טיפול קודם בתרופה אנטי ראומטית אחת או יותר מקבוצת DMARD לא היה יעיל דיו או היה בלתי נסבל. ניתן להשתמש באולומיאנט כתכשיר יחיד או בשילוב עם מתוטרקסט (methotrexate).
התווית נגד: 1. רגישות לחומר הפעיל או לחומרים הבלתי פעילים. 2. הריון.
מנגנון התרופה: אולומיאנט פועל באמצעות הפחתת פעילותו של אנזים המצוי בגוף המכונה "ג'אנוס קינאז" (Janus kinase), אשר מעורב בדלקת. באמצעות הפחתת פעילותו של אנזים זה, אולומיאנט מסייע בהפחתת כאב, נוקשות ונפיחות במפרקים, עייפות, ועוזר בהאטת הפגיעה בעצם ובסחוס במפרקים. השפעות אלו יכולות לעזור בביצוע פעילויות יומיומיות, תוך שיפור איכות החיים הקשורה לבריאות עבור חולי דלקת מפרקים שגרונית.

מינון:
המינון ואופן הטיפול יקבעו על ידי הרופא בלבד.
המינון המומלץ הוא 4 מ"ג פעם אחת ביום. הרופא עשוי לתת מינון נמוך יותר בסך 2 מ"ג פעם אחת ביום, במיוחד למטופל מעל גיל 75 שנים או מטופל המצוי בסיכון מוגבר לזיהומים. אם התרופה פועלת היטב, הרופא עשוי להחליט כי ניתן להפחית את המינון.
אם המטופל סובל מירידה בתפקוד הכליות, המינון המומלץ של אולומיאנט הוא 2 מ"ג פעם אחת ביום.
התרופה אושרה ע"י משרד הבריאות, נכללה בסל הבריאות החל משנת 2019.

Reference:
Olumiant MOH approved prescribing information